CO się stanie, JEŚLI stanę przed wyborem? / Rebecca Donovan


CO, JEŚLI…
/ Rebecca Donovan

Możliwości zawsze niosą ze sobą cierpienie.

Cal i Nicole. Damsko – męska przyjaźń od dziecka. Mieli być ze sobą na dobre i złe. Nie wyszło. Nasze plany i marzenia nie zawsze mogą się ziścić. Życie pisze różne scenariusze. I tak, pewnego dnia, Nicole znika.

Po upływie kilku lat Cal spotyka na swojej drodze niejaką Nyelle, przebojową, zabawną, odważną – całkowite przeciwieństwo spokojnej, ułożonej, wręcz dystyngowanej Nicole. A jednak – wyglądają identycznie, mają te same oczy. Nyelle jest jak Nicole. Nicole nie jest jak Nyelle. Ale to przecież niemożliwe…


Pani Donovan wybrała ciekawą formę przedstawienia nam tej opowieści. Główna narracja prowadzona przez Cala poprzetykana jest retrospekcjami i wspomnieniami zarówno jego, jak i innych postaci. O dziwo, nie wprowadza to chaosu czy zamętu, a pozwala spojrzeć na sytuację teraźniejszą jak i na przeszłość z różnych perspektyw i kroczek po kroczku odkrywać kolejne tajemnice. Poszczególne sceny mogą podsuwać nam wskazówki, które nabiorą sensu dopiero, gdy poznamy całą prawdę – czyli na koniec. Nie zmienia ta faktu, że większości mogłam się domyślić (przewidywalność, czy mój zmysł Sherlocka?).


Co wyjątkowe w romansach, a bardzo ważne w tej powieści, to przyjaźń. Zazwyczaj w książkach tego typu skupiamy się na dwójce głównych postaci. W Co jeśli równie ważną rolę odgrywają przyjaciele, znajomi, wrogowie, którzy nie są jedynie tłem dla wydarzeń, ale ich częścią, powodem lub skutkiem, elementem niezbędnym do ułożenia całej układanki. Rzadko zdarza się, by bohaterowie epizodyczni mieli tak ogromny wpływ na wszystkie zdarzenia i by byli tak dopracowani – a pani Donovan stworzyła ich w ten właśnie, wyśmienity sposób.

Odniosłam także wrażenie, że sam Cal jest nieco… Podwójny. Jako nasz narrator wydaje się porządnym facetem z uczuciami, ale jeśli skupimy się na tym, co mówią o nim znajomi, okazuje się być facetem bojącym się zaangażowania i zmieniającym panny jak rękawiczki. Jego jedna lub druga część może być grą, pozą przyjętą ze względu na pewne wydarzenia z przeszłości, sposobem, by poradzić sobie z własnymi uczuciami. Przez całą powieść możemy obserwować jego przemianę oraz wyjaśnienie wcześniejszych zachowań. A zakończenie, które zafundowała nam autorka… Cóż. Cal powinien wpaść w jakąś depresję.

Coś jednak nie do końca poszło tak, jak powinno. Przewidziałam bowiem rozwiązanie i zakończenie historii Cala i Nicole, więc odczułam drobne rozczarowanie. Zaskoczyło mnie za to wyjaśnienie wątku przyjaciół naszych głównych postaci. To właśnie z nimi zżyłam się najbardziej, to ich życie zrobiło na mnie największe wrażenie. Nie zdradzę jednak, o kim i o czym mówię, bo o to prosiła sama pani Donovan. Na koniec powieści (spotkałam się z tym po raz pierwszy) poprosiła czytelników i recenzentów, by nie zdradzali znaczących szczegółów fabuły, by nie skracali cudownego lotu z tą pozycją tym, którzy dopiero oderwali się od ziemi. Precz spoilerom!

Co, jeśli to piękna powieść o miłości i przyjaźni, o utracie czegoś bardzo cennego i wyklinaniu losu za to, że nam to odebrał. I o tym, że za chwilę będziemy go wychwalać za podarowaniem nam drugiej szansy. Opowieść fabularnie może nieco nudnawa, ale bardzo wartościowa i refleksyjna, nieco przypominająca mi Papierowe Miasta Johna Greena. To historia o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę, co więcej – każdy ją otrzymuje. Nie każdy jednak potrafi ją dostrzec i stosownie wykorzystać. Co by było, gdybyśmy wczoraj, miesiąc temu, przed kilkoma laty podjęli inna decyzję? Czy zdawaliśmy sobie wtedy w ogóle sprawę, że stoimy przed tak ważnym wyborem? Czy będziemy go żałować? Bo może to właśnie wtedy los dawał nam drugą szansę. Może właśnie z niej korzystamy. A może przeszliśmy obok niej obojętnie i nigdy nie będziemy mogli wrócić w tamto miejsce.   

- A spadające gwiazdy?
- Kiedy taką dojrzysz, musisz wypowiedzieć życzenie i poprosić o drugą szansę, żeby tym razem zrobić wszystko jak należy.
- Jesteś do tego zdolna? Umiesz zacząć od nowa?
- Robię to każdego dnia.

Za możliwość przeczytania książki „Co, jeśli” serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria Young

Co, jeśli…
Rebecca Donovan
What If
Andrzej Goździkowski
Wydawnictwo Feeria Young
380 stron
Data wydania: 17.06.15

Cena okładkowa: 35,90 zł
CO się stanie, JEŚLI stanę przed wyborem? / Rebecca Donovan CO się stanie, JEŚLI stanę przed wyborem? / Rebecca Donovan Reviewed by Unknown on wtorek, czerwca 30, 2015 Rating: 5